Pozor na dobrý odchov ovcí

Vytvořil on 27. 12. 2010

V našem chovu dáváme velký důraz na dobrý odchov jehňat, protože jedině dobře odchované zvíře může potvrdit užitkovost, ke které má genetické předpoklady. Špatně odchovaná ovce i když bude pocházet od rodičů s vysokou užitkovostí a s vysokými  plemennými hodnotami (tedy vysokými genetickými předpoklady) ve většině případů  předpokládanou užitkovost nepotvrdí a bude pro chovatele zklamáním. Některé velké chovy nemají podmínky pro dobrý odchov všech jehňat, tak preferují jenom skupinu zvířat, kterou oproti zbytku stáda překrmují. Výpočet plemenných hodnot nepočítá s těmito praktikami a tak se stane, že této skupině roste plemenná hodnota, protože jedinci v této skupině jsou nadprůměrní oproti zbytku stáda, které nebylo správně odchováno. Po koupi takovéhoto zvířete dojde k poklesu plemenné hodnoty, protože neprokáže užitkovost předpokládanou plemennými hodnotami.

V poslední době se množí názory, že romanovská ovce nemá dobrou masnou užitkovost. Dle našich zkušeností má romanovská ovce osvalení, které může konkurovat masným plemenům. Problém s malým osvalením spočívá v tom, že chovy v ČR se zamořují špatně odchovanými ovcemi. Další problém vidíme v absenci návodu jak romanovku správně chovat a krmit. Začínajícím chovatelům se často neříkají správné krmné dávky, nebo dokonce se jim říká, že jehňata jsou odchována pouze pastevním krmením bez příkrmu i když byla narozena třeba v lednu.

Myslíme si, že romanovská ovce je vhodná hlavně k chovu v malých a středních stádech, proto také doporučujeme vybírat chovný materiál právě z těchto chovů. Malé a střední chovy také zaručují stejné podmínky pro všechna odchovávaná jehňata. Připojuji fotku kotlety romanovského berana – toto jehně bylo po našem plemeníkovi linie Rosen ušní č. 28785021CZ

 

Romanovská kotleta (7měsíců)

Romanovská kotleta (7měsíců)